IV Walne Zebranie Stowarzyszenia Darz Grzyb

W bardzo sympatycznej Karczmie pod Wielką Solą w Wieliczce członkowie Stowarzyszenia i zaproszeni przez Zarząd goście spotkali się na dorocznym Walnym Zebraniu. Tuż przed rozpoczęciem obrad, panowie złożyli paniom życzenia z okazji ich święta i obdarowali kwiatami. Spotkanie rozpoczęło się więc w miłym nastroju. Obrady oficjalne przeszły szybko i sprawnie, po zakończeniu towarzystwo świętowało trzecią rocznicę powstania Stowarzyszenia przy suto zastawionym stole. Jako że Karczma karmi „od serca” biesiada trwała dość długo. Były przysmaki szefa (danie dla bardzo wygłodniałego), kotlet karczmarza (podzieliły się nim cztery osoby), przepyszna zupa grzybowa w chlebie, oscypki z grilla, panierowany ser, i inne przysmaki, a na koniec ozdobiony cukrowymi grzybami tort z fajerwerkiem. Obsługa bardzo miła i fachowa, jedzenie smaczne i obfite, a ceny bardzo umiarkowane.

Inni goście Karczmy nie mogli się nadziwić, co to za burza, że wciąż błyska, a grzmotów nie słychać. Oczywiście powodem tych anomalii były lampy błyskowe naszych aparatów. Atmosfera spotkania zmieniała się wraz z przebiegiem – od ciekawości i oczekiwania przez skupienie i pracę (część oficjalna) po radość przyjacielskiego spotkania.

Resztę opowiedzą zdjęcia. Zapraszamy do galerii.

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności Stowarzyszenia za rok 2007 i protokołem walnego zebrania.

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Darz Grzyb w roku 2007

W roku 2007 Stowarzyszenie Darz Grzyb kontynuowało działalność integracyjną w środowisku grzybiarzy, poprzez organizację imprez plenerowych, wystaw i warsztatów mikologicznych. W czasie tych spotkań wiele uwagi poświęcano profilaktyce zatruć, szczególnie przez edukację w zakresie rozpoznawania grzybów śmiertelnie trujących.

Zarząd nawiązał współpracę z Polskim Klubem Ekologicznym. Wspólnie wydano materiały edukacyjne o ochronie grzybów.

Stowarzyszenie zorganizowało 4 wystawy grzybów. Zorganizowało 4 imprezy integracyjne (wspólnie z Internetowym Klubem Miłośników Grzybów), wzięło udział w międzynarodowych spotkaniach na Słowacji i na Węgrzech. Ponadto Stowarzyszenie przeprowadziło konkurs fotograficzny Grzyby naszą pasją.

W czasie imprez integracyjnych, jak rozpoczęcie sezonu, czy dni grzybiarza odbywały się degustacje marynat, dzielono się doświadczeniami, grzybiarze snuli opowieści. W zależności od pory roku organizowane były wspólne grzybobrania, wyprawy krajoznawcze, czy kulig.

W ramach szkolenia własnego, troje spośród członków Stowarzyszenia ukończyło kurs grzyboznawcy.

Reprezentacja Stowarzyszenia i Klubu Darz Grzyb wzięła udział w konkursie potraw z grzybów, odbywającym się na Węgrzech (Bükkszentkereszt). Potrawa przygotowana przez naszą reprezentację została sklasyfikowana na trzecim miejscu.

Wszystkie wystawy grzybów organizowane przez Stowarzyszenie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający pojawiali się jeszcze w trakcie przygotowywania i tłumnie przybywali do momentu zamknięcia wystawy. Zadawali dużo pytań, chętnie słuchali o cechach rozpoznawczych grzybów, o grzybach trujących, jadalnych i niejadalnych; opowiadali też
o swoich doświadczeniach. W miejscach, gdzie nasza wystawa grzybów pojawiała się kolejny raz – zgłaszały się osoby, które odwiedziły nas w ubiegłym roku i z radością oczekiwały na kolejną, żeby zadać nam kolejne pytania, pokazać zdjęcia grzybów, przynieść znalezione przez siebie okazy.

Stowarzyszenie jest organizatorem konkursu fotograficznego Grzyby naszą pasją. Zdjęcia wyróżnione w I i II edycji konkursu prezentowane w czasie wystaw budziły spore zainteresowanie publiczności. Obecnie trwa III edycja tego konkursu. Zainteresowanie konkursem jest spore, do I edycji zgłoszono 440 zdjęć, do II przeszło 900, a do III prawie 500. Od III edycji konkurs został rozszerzony do czterech kategorii. Jako nowa wprowadzona została kategoria Grzyby czerwonej listy. Wśród zdjęć nadesłanych jest wiele prac na bardzo wysokim poziomie. Rośnie też ilość zdjęć gatunków chronionych. Zdjęcia te będą wykorzystywane w celach edukacyjnych.

Wśród innych działań Zarządu wymienić należy udział w jubileuszowym spotkaniu stowarzyszeń grzybiarskich z Węgier i odbudowę zniszczonej w wyniku ataku hakerskiego strony internetowej Stowarzyszenia. Goszczenie na antenie Radia Kraków i Telewizji Kraków oraz zaproszenie Prezesa przez TVP 2 do udziału w programie Pytanie na śniadanie były znakomitymi okazjami do publicznej prezentacji celów Klubu i Stowarzyszenia.

Dokumentacja finansowa Stowarzyszenia była kontrolowana przez Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej. Szczegółowo wyniki kontroli przedstawi pani skarbnik – Elżbieta Durlik.

W ciągu ostatniego roku Zarząd wielokrotnie regulował sprawy członkowskie. W stosunku do panów Ryszarda K. i Ryszarda R. stwierdzono, że nie zasługują na udzielenie im rekomendacji.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 24 członków i prawdopodobnie w najbliższym czasie powiększy się o kolejne osoby.

 

Lista działań Stowarzyszenia w roku 2007

 

Walne Zebranie Członków, Chełmek (24 III 2007)
Oficjalne otwarcie nowej siedziby Stowarzyszenia, Chełmek (22 IV 2007)
III edycja konkursu Grzyby naszą pasją (II-III 2007)
Wystawa prac konkursu Grzyby naszą pasją, Brezovica (2-4 V 2007)
Udział w spotkaniu z Węgrami na Słowacji (Jablonca, Miskolci Gombasz Egyesület) (18-20 V 2007)
Rozmowy o grzybach (Radio Kraków) (29 V 2007)
Wystawa grzybów – warsztaty mikologiczne, w ramach Dni Chełmka, Chełmek (3 VI 2007)
Udział w spotkaniu na Węgrzech (Sátoraljaújhely, Zempléni Gombász Egyesület) (16-17 VI 2007)
Rozpoczęcie sezonu, Dni Grzybiarza, Niedzica (29 VI-1 VII 2007)
Udział w programie Pytanie na śniadanie (24 VII 2007)
Udział w Kronice Krakowskiej (TV Kraków) (25 VIII 2007)
Wystawa Grzybów w czasie Dożynek w Chełmku (2 IX 2007)
Wystawa Grzybów w ramach Święta Grzybów, Węgliniec (7-9 IX 2007)
Udział w jubileuszowym zjeździe węgierskich stowarzyszeń grzybiarskich, Ispank (20-23 IX 2007)
Kontrola Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (24 IX 2007)
ogłoszenie III edycji konkursu Grzyby naszą pasją (X 2007)
udział w konkursie potraw z grzybów, Bükkszentkereszt (5-7 X 2007)
Zakończenie sezonu, Koninki (12-14 X 2007)
Wizyta grupy z Zempléni Gombász Egyesület w okolicy Krakowa (20-23 X 2007)
Wigilijka z grzybami, Kraków (15 XII 2007)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *